NavigaceNa Berounce se budou stavět nové rybí přechody

Na Berounce se budou stavět nové rybí přechody


Z jednání zástupců ČRS s podnikem Povodí Vltavy, s. p., vyplynulo, že Povodí plánuje vybudovat sérii rybích přechodů na dosud migračně neprostupných jezech na dolní Berounce. Již v minulém roce započala stavba rybího přechodu na nejníže postaveném jezu v Černošicích. Zatímco stavba zdejšího jezového tělesa bude pokračovat i letos na jaře, rybí přechod je prakticky hotový a již zde můžeme očekávat první rybí návštěvníky. Nyní se bude testovat a případně se budou ladit některé jeho parametry tak, aby co nejlépe odpovídal potřebám migrujících ryb. 

                Zcela nové rybí přechody můžeme očekávat na jezech v Mokropsech, Dobřichovicích, Řevnicích, Zadní Třebani a možná i v Karlštejně. Zvolená koncepce rybích přechodů je podobná, podle plánu budou vedle sebe umístěny vždy rybí přechod a propust pro vodáky, aby byl zajištěn dostatečně silný proud vody, který bude lákat okolo plující ryby ke vstupu do rybího přechodu.

 

                Jak jsme se dozvěděli, na některých jezech nebude možné vybudovat rybí přechod v místě, kde by to bylo z pohledu rybí migrace ideální. Berounka totiž stále figuruje na seznamu řek určených ke splavnění pro lodní dopravu. I když je realizace takového záměru (naštěstí) zatím v nedohlednu, stačí to k tomu, aby Ředitelství vodních cest blokovalo výstavbu rybího přechodu v místech, kde by měl správně stát. Lodě mají bohužel stále přednost a rybí přechody musí plánované plavební dráze vyklidit cestu.

Pavel Vrána

fota - prosinec 2015 Jan Hipmann

fota - leden 2016 Pavel Vrána

Berounka 1-jez s rybím přechodem v Černošicích -leden 2016 -1
Berounka 1-jez s rybím přechodem v Černošicích -leden 2016 -2
Berounka 1-jez s rybím přechodem v Černošicích -prosinec 2015 -1
Berounka 1-jez s rybím přechodem v Černošicích -prosinec 2015 -2

Czech English German Russian Spanish

  • Rybářské závody
  • Přehledy úlovků
  • Fotogalerie