Navigaceryby v řekách a rybnících napadají parazité

ryby v řekách a rybnících napadají parazité


   Pořádnou zkouškou odolnosti procházejí ryby v řekách a rybnících. K extrémně nízkému stavu vody a nedostatku kyslíku se nyní přidaly nájezdy parazitů z vodních ptáků.

   Rybí obsádka se kvůli podstavu vody zhušťuje, a tím se pro cizopasníky stává snadnějším cílem. Napadená ryba už na první pohled vypadá velmi odpudivě, larvy zavrtané v kůži totiž kolem sebe vytváří silný černý pigment.

   Jedná se o parazita, který patří mezi motolice a jeho vývoj probíhá přes dva mezihostitele. Ve střevech vodních ptáků, zejména volavek, pohlavně dospívá a produkuje vajíčka, která se s trusem dostávají do vody. Z vajíček se pak vylíhnou larvy, které vniknou do prvního mezihostitele, kterým jsou vodní plži. Při dalším vývojovém stádium je opouštějí a vyhledávají ryby, kterým pronikají do kůže, kde se opouzdřují. Granulační tkáň, která je obklopuje, je silně probarvená černým pigmentem, a proto mají napadené ryby typické černé skvrny. K dokončení vývojového cyklu dochází, když postiženou rybu uloví a sežere volavka.

   Parazit napadá hlavně kaprovité druhy ryb, nejčastěji cejna, plotici, perlína nebo karase. Nepůsobí jim vážnější újmu. Tyto druhy ryb jsou docela odolné, rybu to spíše esteticky znehodnocuje.

   Pro člověka žádné nebezpečí nehrozí. Není to parazit, který by mohl u člověka zahnízdit. Jestliže je napadená ryba určena ke konzumaci, musí se seříznout kůže i podkoží. Pokud larva nezasahuje do svaloviny, tak se klidně může jíst.

   Žádná obrana proti motolicím není. Dá se to řešit jenom tak, že se odstraní jeden článek toho řetězce, což je samozřejmě problém.

 

ryby v řekách a rybnících napadají parazité

Czech English German Russian Spanish

  • Rybářské závody
  • Přehledy úlovků
  • Fotogalerie