RYBÁŘI PRAHA

Český rybářský svaz, z. s., Územní svaz města Prahy
CzechEnglishGerman

Ing. Josef Mareš

Ing. Josef Mareš – místopředseda ÚSMP, vedoucí odboru mládeže ÚSMP

1.) V kterém roce a kde ses narodil?

Narodil jsem se v roce 1997 v Praze.

2.) Kde a co jsi studoval?

Vystudoval jsem Střední rybářskou školu ve Vodňanech, následně Fakultu rybářství a ochrany vod při Jihočeské univerzitě.

3.) Kdy a kde jsi vstoupil do Českého rybářského svazu?

Od roku 2006 jsem členem MO ČRS Praha 5 – Velká Chuchle.

4.) Jakými funkcemi nebo pracovním zařazením jsi u svazu prošel?

Od roku 2016 pomáhám s organizací činnosti mládeže v našem územním svazu. V roce 2018 jsem se stal členem výboru MO ČRS Praha 5 – Velká Chuchle. O roku 2019 jsem členem výboru ČRS Územního svazu města Prahy ve funkci vedoucího odboru mládeže a od roku 2022 zastávám funkci místopředsedy územního svazu.

5.) Jaký způsob rybolovu preferuješ?

Mám rád všechny způsoby lovu, od plavané až po lov trofejních kaprů či sumců.

6.) Tvůj nejoblíbenější rybářský revír?

Mezi mé nejoblíbenější revíry patří Berounka 1 a řada revírů na Vltavě. Dále pak všechny revíry s nízkým rybářským tlakem, kde si člověk může u vody v klidu odpočinout

7.) Který druh ryb máš nejraději?

Od dětství jsem měl nejraději sumce velkého, nyní bych k němu přidal okouna říčního.

8.) Jaká jsou Tvá přání v oblasti sportovního rybolovu, co Tě trápí, co bys rád zachoval a co změnil – popřípadě jak?

Přání v oblasti sportovního rybářství mám více. V první řadě bych si přál, aby se k sobě rybáři chovali hlavně jako kolegové a přátelé se stejným zájmem a koníčkem, a aby slovo rybářská etika neupadlo v zapomnění. Dále bych si přál, aby byla rybářská společnost více vzdělaná, jelikož jen málo rybářů zná dobře rybářský řád a dokáže bezpečně determinovat naše druhy ryb. S neznalostí rybářského řádu souvisí i jeho složitost, a to hlavně v bližších podmínkách lovu, mnohdy je to složité i pro dospělé rybáře, natož pak pro děti.

Co se týče dětí a mládeže, tak bych přání měl. Začal bych od rybářských kroužků, kterých je v našem územním svazu velmi málo. Myslím si, že je to spojené zároveň s malou ochotou místních organizací kroužky podporovat, a v druhé řadě chybí kvalitní vedoucí, kteří by kroužky vedli a učili děti a mládež základům lovu ryb. Druhou stránkou je aktivita dětí směřující k rybářskému sportu. V dnešní době jsou děti přehlcené informacemi, tudíž nemají chuť učit se nové dovednosti v rybářských kroužcích.

Poslední věcí, která mě trápí, jsou invazní druhy ryb. V blízké době by měl ČRS usilovat o to, aby byl i na mimopstruhových vodách zákaz vracení škodlivých druhů ryb zpět do rybářských revírů, ať už se jedná o karase stříbřitého, střevličku východní nebo hlaváče černoústého, se všemi druhy se dá ve volných vodách jen těžko bojovat. Naopak se mi na Českém rybářském svazu líbí celosvazový rybolov, kdy mohu s jednou povolenkou chytat na revírech téměř po celé republice.

Přihlášení

do uživatelského účtu