Tak jako v předchozím roce, připravuje Český rybářský svaz, Územní svaz města Prahy ve spolupráci s firmou Beleco vysazení pořádné porce původních pstruhů obecných pro Radotínský potok, Únětický potok a Kocábu. V tomto případě se bude jednat o pstruží plůdek navíc, nad rámec standardního zarybnění, financovaný prostřednictvím Norských grantů.
Zkušenější rybáři jistě napoví, že tření pstruhů obecných probíhá na podzim. Je to tak! Proto dodáme, že přípravné práce našeho projektu započaly dávno předtím, než se objevil tento článek na webu. A je to tak správně, každá dobrá věc chce svůj čas. Již na podzim roku 2023 pro nás jeden zkušený líhňař vytřel a oplodnil tisíce pstružích jiker. Tyto tisíce jásavě oranžových kuliček teď sedí na dně stacionárních inkubátorů a ticho v místnosti přerušují jen desítky zurčících pramínků, které jim přivádí čistou, okysličenou vodu. Líheň, ze které tradičně bereme jikry je umístěna na jednom z přítoků řeky Sázavy. Ten malinký život v každém z těch oranžových korálků však nenápadně tepe a přijde den, ve kterém jikry vstoupí do stádia, kterému se u nás u rybářů říká „stádium očních bodů“. V té chvíli se v jikře objeví dvě velké tmavé tečky – rybí oči. A právě to bude ten správný čas pro transport, neboť ve stádiu očních bodů jsou rybí jikry méně citlivé na mechanickou manipulaci a neutrpí přepravou a překládkou do inkubátoru.
Jak vidíte, člověk nic neřídí. Jen sleduje běh věcí, který příroda moudře ustanovila a vede podle vlastních, milióny let vyzkoušených pravidel. Člověk-rybář jen čeká, až mu dá příroda signál, že již může uchopit ty malé živé uzlíčky a převézt je tam, kde jich bude nejvíce potřeba.
Rozhodně to však neznamená, že máme jako rybáři ruce složené v klíně! Právě teď je ten správný čas vyčistit plovoucí inkubátory do vysokého lesku, provést jejich ošetření desinfekcí, aby nám inkubaci nezmařila plíseň a vytipovat vhodná místa, kam letos umístíme plovoucí inkubátory. Využijeme místa, která se osvědčila v předchozím roce a někde budeme trochu experimentovat. Každopádně, novinky ohledně inkubace pstruhů Vám přineseme už zanedlouho.
Ing. Pavel Vrána, Ph.D. – ichtyolog ČRS, zástupce rybářského hospodáře ÚSMP